Blog

Nie lekceważ gogli snowboardowych!

Gogle są niezbędnym elementem stroju każdego snowboardzisty.

Choć na pierwszy rzut oka mogłyby wydawać się o wiele mniej istotne od kasku, deski czy butów, każdy doświadczony rider dobrze wie jak ważną rolę pełnią. Na stoku istnieje wiele zagrożeń, które mogłyby uszkodzić Twoje oczy, a przede wszystkim je podrażnić i tym samym ograniczyć Twoją widoczność.

Przede wszystkim śnieg w zaledwie 15% absorbuje światła i w dużym stopniu odbija promienie słoneczne. Jako że w górach pogoda lubi zmieniać się szybko i bez uprzedzenia, nawet w pochmurny dzień, może nagle oślepić Cię promień słońca. Na dłuższą metę podczas jazdy w takich warunkach nie tylko bardzo meczą się oczy, ale również pogarsza wzrok. W końcu to promienie UV i na pewno wiesz, jak ważna jest w tym przypadku odpowiednia ochrona nie tylko skóry, ale również oczu. Z kolei podczas jazdy przy dużym zachmurzeniu, a tym bardziej – opadach śniegu, nie sposób uniknąć styczności z białymi płatkami spadającymi z nieba. Zjeżdżając na desce czy nartach jedynie zwiększasz to prawdopodobieństwo. Często spotykany jest również wiatr, tworzący się choćby przez sam pęd, towarzyszący poruszaniu się na desce z dużą prędkością. Wówczas właściwie bezwarunkowo mrużymy oczy, tym samym zmniejszając swoje pole widzenia. Co więcej, oczy zaczynają łzawić. W takich okolicznościach jazda nie sprawia najmniejszej przyjemności, oczywiście zakładając, że w ogóle jest możliwa.

Oprócz warunków atmosferycznych, gogle zabezpieczają oczy również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niestety zawsze może się trafić jakaś gałąź, odłamek lodu, kamień czy po prostu kijek narciarza, szusującego tuż obok nas, które jakimś cudem trafią prosto w gałkę oczną. Wszystkich zagrożeń nie da się przewidzieć, ale w miarę możliwości warto się przed nimi chronić. Gogle narciarskie nie tylko w dużym stopniu wpływają na komfort jazdy, ale również pełnią rolę zabezpieczenia.

Pozdrawiamy, Intersnow.pl