Blog

Deska snowboardowa czy narty?

Narty i snowboard to dość podobne do siebie dyscypliny sportów zimowych, jednak jest między nimi kilka kluczowych różnic.

Która lepsza? Trudno stwierdzić, bo jest to kwestia zupełnie indywidualna i wszystko zależy od danej osoby.

Powszechnie utarło się, że snowboard to sport raczej dla osób młodych. Oczywiście nie ma tu żadnej reguły, jednak więcej młodzieży miało lub ma styczność z deskorolką czy surfingiem. W takim wypadku znacznie szybciej załapią podstawy i lepiej poradzą sobie z utrzymaniem równowagi. Kolejna sprawa to fakt, że dorosłym może być nieco trudniej przełamać lęk przed świadomością, że obie nogi są na stałe przymocowane do deski, a stopy unieruchomione. W dodatku buty nie wypną się z wiązań podczas wypadku i trudniej jest przemieszczać się z deską wyciągiem. Snowboard jest bardziej urazowym sportem i (zwłaszcza na samym początku) trzeba liczyć się z wieloma siniakami. Na ogół jest jednak łatwiejszy w nauce, a poza tym mniej obciąża kolana. 

Narty z kolei oszczędzają wielu upadków, w czym bardzo pomagają kijki, ale gdy każda z desek jedzie w innym kierunku, sytuacja wymyka się spod kontroli. Na nartach szybciej nabiera się prędkość, co jest związane z przyjmowaną pozycją i mniejszą powierzchnią styku desek ze śnieżnym puchem. Ponadto na nartach jesteśmy ustawieni przodem do kierunku jazdy, przez co łatwiej mimowolnie się rozpędzić.

Nie da stwierdzić, który sport jest lepszy. Jest to ocena subiektywna i najlepiej, jeśli każdy będzie mógł sam wyrazić swoją opinię. Warto spróbować obu dyscyplin, bo każda ma w sobie coś fascynującego.

Pozdrawiamy, Intersnow.pl